Slevy pro Vás ZDE.

Styl Gothic Lolita

7. března 2011 v 20:06 |  -Styly a značky

Gothic Lolita

Lolita je módní styl mladých dívek a žen, který čerpá inspiraci z rokoka, viktoriánské a edwardiánské doby. Poprvé se objevil v 80. letech v Japonsku, odkud se rozšířil do celého světa (především USA, ale populární je také ve Francii, Německu, Švédsku a dalších zemích Evropy).

Hlavním znakem je především široká sukně po kolena áčkového nebo zvonkového střihu, pod kterou se nosí spodnička z tylu nebo organzy. Díky ní sukně nabývá typicky nadýchaného tvaru. Nejčastěji se nosí blůzky a halenky, ale neméně oblíbená jsou i obyčejná trička a korzety. Na šatech jsou obvyklé decentní krajky a volánky, v některých podstylech také potisky.
Mnoho dívek věnuje velkou péči svým vlasům, ve kterých nosí nejrůznější doplňky - hřebínky s perličkami, květinami nebo síťkami, malé zdobené kloboučky (nošené na straně), mašle, perličkové korunky, klobouky, bonety, headdressy (pruh látky ozdobený krajkami či jinými drobnostmi).
Na krku se nosí starodávné medailonky (kameje), přívěšky, náhrdelníky, sametky, v některých stylech i obojky.
Oblíbenými botami jsou mary janes (nízké boty s přezkou), rocking horse shoes (také zvané "houpací boty), sandálky, boty na platformě a vysoké šněrovací kozačky. Pokud není parné léto, nosí většina lolitek na nohou podkolenky (jednobarevné, vzorované, s krajkou…) a nebo punčochy.

Pro oblečení v tomto stylu je velice důležitá kvalita materiálů - používá se téměř výhradně bavlna místo polyesteru, neužívají se levně působící lesklé látky, místo umělých krajek se našívají pouze bavlněné krajky či madeira. Dbá se hlavně na kvalitu ušití a zpracování.
Lolita může působit starodávně a jemně, temně a elegantně, nebo i roztomile a křehce - to záleží na vkusu každé nositelky. V žádném případě však nemá působit vyzývavě a ani nemá napodobovat dětské oblečení!
S lolitou není přímo spojena žádná hudba ani filozofie. Pro některé dívky ale lolita představuje jistý životní směr (tzv. "lifestyle lolita"), který se vyznačuje mírností a jemností vystupování, elegancí a distingovaností, například v mluvě (dívky se vyhýbají vulgarismům a podobně). Působí velmi ženským dojmem. Často se zajímají o kulturu, například divadlo, literaturu, hudbu, věnují se šití, vaření a jiným typicky ženským zájmům.

Historie

Lolita vznikla na začátku 80. let jako protest mladých Japonek proti uniformitě oblékání a přísnému tradicionalismu japonské společnosti. Inspiraci našly v módní ženskosti Evropanek a především v evropské historii odívání.
U zrodu lolity stály značky jako MILK, JANE MARPLE, WONDERFUL WORLD, PINK HOUSE a SHIRLEY TEMPLE. Podobně hluboké kořeny mají i některé z nejprestižnějších současných lolita značek, a to ANGELIC PRETTYkterá vznikla již roku 1979, BABY THE STARS SHINE BRIGHT roku 1988 a METAMORPHOSE v roce 1993.
Samotný název "lolita" vznikl podle pramenů náhodným vybráním roztomilého ženského jména (konkrétně jde o zdrobnělinu španělského jména Dolores), který by vhodně reprezentoval jemné a křehké ladění této módy. Poprvé jej s největší pravděpodobností užil zpěvák a egl fashion designer Mana z kapely Malice Mizer.
V žádném případě však neodkazuje na západní pojetí tohoto slova (sexuálně aktivní nezletilá dívka) - Román "Lolita" od Vladimira Nabokova vyšel v Japonsku až roku 1998!

Podstyly

Každodenní styly

Gothic Lolita
Gothic Lolita (Gosu-Rori) je asi nejznámější styl lolita módy. Ze všech podstylů je nejvíce verzatilní a také může být i více odvážný (korzety místo decentních blůz, boty na platformě,…). Zakládá se na černé a bílé barvě, můžeme ovšem narazit i na šaty jiných tmavých barev, například krvavě rudé, tmavě modré, olivově zelené apod. Šaty jsou většinou bez potisku, častější je zajímavá výšivka, většinou ve stříbrné barvě.
Classic Lolita
Classic lolita se snaží budit dojem starodávnosti a elegance. Je jednoduchá, decentní. Nejvíce ze všech podstylů se inspiruje starými časy, zejména viktoriánskou módou. Nepotrpí si na přehnaně křiklavé doplňky a výstřednost celkově, hodí se tedy i pro starší dívky a ženy.
Používají se jednoduché střihy, sukně mívají spíše áčkový tvar než nadýchaný tvar zvonku, mezi oblíbené barvy se řadí tmavě modrá, olivová, hnědá, starorůžová, krémová, rudá,… běžný je i decentní potisk květin na krémovém podkladu.
Makeup je taktéž spíše jednoduchý, ve vlasech se nosí decentní doplňky - menší mašle, květinové čelenky, elegantní klobouky… Na focení a srazy je běžný i viktoriánský bonet.
Sweet Lolita
Sweet lolita je nejsladší, nejnevinnější a často i nejpřeplácanější styl ze všech. Právě díky ní si mnoho lidí asociuje lolitu s dětským oblečením a infantilností - šaty mívají křiklavé barvy (nejčastěji růžovou, bledě modrou, světle žlutou a mentolově zelenou), mnoho krajek, volánů, mašlí, časté jsou hodně velké a barevné doplňky do vlasů (obří "hlavužeroucí" mašle, volánové bonety, paruky…), na šatech najdeme potisky sladkostí, ovoce, zvířat, běžné je i téma Alenky v říši divů a jiných pohádek.

Punk Lolita
Punk lolita kombinuje japonský punk a lolitu. Pozor, se západním punkem to má společné možná tak jméno, na koncertě Sex Pistols byste s tímto stylem moc nepochodili…Připodobnit jej můžeme spíše k japonskému stylu Visual Kei. Typickými znaky pro punk lolitu jsou o trochu kratší sukně než u jiných podstylů, nepravidelné střihy, zvonové návleky na nohy, tartanové a pruhované vzory, potisky na tričku, obojky, stříbrné řetízky, kravaty, vestičky a další podobné prvky.

Country Lolita
Country lolita je velmi jednoduchý letní styl. Šaty mívají potisk ovoce (například třešní) a nebo květin, většinou jsou na ramínka a nenosí se pod ně halenka. Stejně tak se nenosí punčochy ani podkolenky, nejběžnější obuví bývají letní sandálky. Oblíbenými doplňky jsou slamáčky a jiné letní kloboučky, v rozpuštěných vlasech můžeme najít i jednoduché mašle a stuhy.
Casual Lolita
Jak už název napovídá, casual lolita je lolita pro každý den. Kombinuje v sobě prvky lolity a jiné, "normální", kusy oblečení. Je to takový styl, ve kterém může lolitka vyrazit bez obav do školy a eventuelně i do práce. Nejčastěji kombinuje nadýchanou lolita sukni a tričko s roztomilým potiskem, nebo naopak do naprosto obyčejného outfitu integruje nějaké drobné lolita prvky - mašle ve vlasech, wristcuffs…
Elegant Gothic Aristocrat
Elegant Gothic Aristocrat, zkratkou EGA, je styl velmi podobný západnímu "romantic goth". Soustředí se téměř výlučně na černou barvu a jak už název napovídá, snaží se o vzezření elegantního aristokrata. Oproti lolitě nevyužívá sukně po kolena - obvyklé jsou naopak sukně sahající až po zem, mnohem častěji se využívají korzety a podobné módní prvky, styl je více vyspělý. Časté jsou různé klobouky, hřebínky, síťky.

Umělecké styly

Ero Lolita
Ero-lolita je umělecký styl, který se zajímá o erotickou stránku lolity. Není však v žádném případě levný - nikdy neodhaluje natolik, aby fotografie vyzněla pornograficky. Většinou jde o takový lolita outfit, který ukazuje punčochy + bombarďáky/spodničku. Časté je i využití korzetů.
Guro Lolita
Guro lolita je umělecký styl, který si hraje s myšlenkou krvavé lolity. Nejčastěji spojuje celobílou lolitu (shiro-loli) a prvky jako jsou zakrvácené obvazy, pásky přes oko apod.

Ostatní styly

Wa Lolita
Wa-lolita je styl, který využívá prvky tradičního japonského odívání a spojuje jej s lolitou. Jde o kombinaci vršku tradičních japonských kimon nebo yukat a nadýchané lolita sukně.
Hime Lolita
Hime Lolita je styl, který v sobě kombinuje himegyaru a lolitu, snaží se o vzhled přezdobené princezny. Šaty jsou bohatě zdobené a velmi rokokové, princeznovské. Typické jsou výborně upravené vlasy (vysoce vyčesané, nakadeřené, v loknách,…), ve kterých sedí výrazné doplňky, nejčastěji korunky a čelenky.
Deco Lolita
Decololi kombinuje dvě japonské módy, konkrétně lolitu a decoru. Velmi se podobá sweet lolitě. Jde o "běžnou" lolitu kombinovanou s přeplácanými decora prvky - zářivé barvy, potisky jídla a cukrátek, mnoho mašlí a zajímavých sponek… Jde o velmi veselý a barevný styl.
Ota-Rori/Cosplay Lolita/Ita
Dívky, které na lolita šaty používají materiály jako satén, polyester, umělé krajky etc. a kombinují je s vyzývavými střihy (enormně krátké minisukně, velké výstřihy…) nebo anime prvky (kočičí uši, služtičkovské zástěrky,…). Většinou nosí tyto "lolita" šaty jako kostým (cosplay), například na setkání fanoušků anime. Říká se jim "ota-rori" (otaku - blázen do Japonska + lolita), v horším případě "ita" (mezi lolitkami jde o velmi hanlivé označení pro někoho, kdo se sice snaží oblékat do lolity, ale nejde mu to a přitom odmítá všechny rady).
Kodona
Kodoně se říká také "boy style" nebo "ouji". Jedná se o vzhled "malého prince" ze starých časů - tříčtvrteční kalhoty nebo kraťasy, punčochy, halenky, žabo, kšandy, kloboučky,… Třebaže je tento styl "určen" mužům, nosí jej téměř výlučně ženy s jemnými rysy (většinou bez ženských tvarů).

ZDROJ: www.viridianviper.wordpress.com

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama