close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Chlapec, který přežil pochod smrti - Pavel Taussig

13. června 2018 v 18:59 |  -Knihy recenze
Polovina týdne je za námi a já už se těším na víkend. Snad bude hezky. Doufám, že máte také nějaké skvělé plány, jelikož by byla škoda sedět doma.
Dneska tu pro Vás mám recenzi na knihu CHLAPEC, KTERÝ PŘEŽIL POCHOD SMRTI od autora Pavel Taussig z nakladatelství GRADA. Takové knihy na téma holocaust, koncentrační tábory, židi atd.. čtu hodně často a velmi ráda, jelikož se o této době ráda dozvídám nové věci. Nejraději mám deníkové záznamy, jelikož mám ráda autentické příběhy, tedy události podle skutečnosti, které opravdu někdo prožil.
Musím pochválit celkový design knihy. Je to tenká a maličká kniha, která má měkký hardback. Nevím, jak se tomu říká, ale je to tvrdý paperback. Velmi příjemná vroubkovaná obálka s hezkou titulkou, která nám napovídá, že se opravdu bude jednat o deníkový záznam.
No a jak se mi kniha nakonec líbila? To se dozvíte v celém článku, kde najdete anotaci i mou recenzi.


ANOTACE:
V roce 1981 sepsal Pavel Taussig pro svého staršího syna k jeho jedenáctým narozeninám svůj životopis. To proto, že i jemu bylo jedenáct, když se ocitl v Osvětimi. Poté přežil ještě tábory Mauthausen, Melk a Gunskirchen a pochod smrti. Při popisování zážitků použil jen své vlastní zápisky. Psal si deník a zážitky od zatčení přes koncentráky do osvobození tak, jak je měl v čerstvé paměti. S nikým se přitom o nich nebavil, psaním si krátil dlouhou chvíli v nemocnicích v Rakousku, kdy byl ještě přesvědčený, že ani jeden z rodičů válku nepřežil.

Postupně pak Pavel Taussig text doplnil o poznámky, dokumenty vystavené v koncentračních táborech a těsně po osvobození i o přepis původního deníku, který psal od 4. května 1945 do 27. 7. 1945.

Co já na anotaci:
Když mi dorazil na email z GRADA.CZ list novinek, tak jsem hned věděla, že tuto knihu budu chtít, jelikož obsahuje téma holocaust, 2.sv. válka, židi atd...Jak asi víte, tak toto téma ráda čtu. Doma mám hodně knih na téma židi/holocaust. Anotace mi prozradila jen to, že to bude deník a k tomu dopsal autor poznámky z dnešní doby, jak na to kouká z odstupem času. Těšila jsem se na knihu hrozně moc, deníky čtu ze všeho ráda nejvíce.

RECENZE:
Na začátku knihy je mapa s dvěma cestami. Jedna zaznamenává putování po koncentrácích od zatčení 26.10.1944 a druhá nám ukazuje kudy jel Pavel domů do Bratislavy.

V roce 1981 svůj životopis věnoval Pavel svému synovi Martinovi, kterému bylo 11 let. Dal mu ho v v 11 letech jako dar, jelikož se Pavel dostal v 11letech do Osvětimi. Celý tento životopis je až do strany 112, byl napsán v roce 1981 a líbí se mi, že Pavel v dnešní době, kdy vydal tuto knihu, dopsal do některých pasáží pár poznámek, které najdeme vždy pod čarou. Jedná se o doplněné informace, vysvětlení událostí atd.. Životopis je napsán od doby před válkou až po osvobození do doby, kdy se mu narodil první syn a v roce 1979 začal pracovat v časopise Titanic, kde pracuje dodnes.
Životopis je doplněn černobílými fotografiemi, které jsou prostě nádherné. Na konci životopisu najdeme i pár příloh, jako jsou např. rodný list, seznam vězňů, plánek koncentráku Birkenau, židovské průkazy atd...

Po životopisu začíná deník, který Pavel psal od 4.5.1945 - 27.7.1945. Čtvrtého byl osvobozen z tábora Mauthausen a putoval do nemocnice taktéž v Rakousku, kde byl do doby 19.7.1945. Od tohoto data putoval do Bratislavy, kde se setkal s rodinou? To neřeknu, nechci prozrazovat, kdo umřel a kdo přežil. Celý deník je o tom, co jedl, kolik měl teplotu, co dělal a jak se měl v nemocnici.

A na konci je kapitola JAK TO VÍDÍM DNES, kde Pavel shrnuje vše, co jsme si přečetli doposud. Samozřejmě zde najdeme plno nových inforamací. Také i tato kapitola je doplněna fotografiemi.

Pokud Vás zajímají příběhy židů, tak tuto knihu vřele doporučuji.


Znáte tuto novinku? Četli jste ji?
Nebo máte v plánu si ji někdy přečíst?

Můžete mě sledovat na instagramu: http://instagram.com/ronnie_sparks
Nebo mi můžete položit otázku: http://ask.fm/Ronnie_Sparks
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 14. června 2018 v 16:48 | Reagovat

Zní to zajímavě, mám husinu jen o tom čtu. :-) Mám ráda i filmy, které zpracovávaní tuhle problematiku, tak uvidím...

2 zdenek zdenek | E-mail | 29. dubna 2020 v 19:33 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama